szépítse meg a mosolyát
- @hattyas.dental
A kellemetlen szájszag, orvosi nevén halitosis egy gyakori probléma, amiről sokszor sajnos az érintett nem is tud. Ez a zavaró tulajdonság lelki tényezőktől és komolyabb betegségektől is függhet, de leggyakoribb okai a szájban tanyázó baktériumok.
Ezek a baktériumok a fogban, az ínyen, sőt még a nyelvünkön is elszaporodhatnak, aminek a következménye a kellemetlen lehelet. Sajnos ez a tünet hosszú távon komolyabb problémákhoz is vezethet. Szerencsére azonban nem kell megadnunk magunkat a rossz leheletnek, mert ma már számos jó megoldás létezik a probléma orvoslására.
Több ok (például lelki okok) is lehet a háttérben, de természetesen fogászati gondokról is beszélhetünk.
A fogkő megjelenése és a fogszuvasodás hozzájárulhat a baktériumok elszaporodásához, amik azután hidrogén szulfátot fognak erjeszteni a szánkban, ami a kellemetlen szájszag kialakulását előidézi. Ugyanígy a fogínygyulladás is kellemetlen szájszagot képes okozni.
Bár a fogkrém vagy a rágó a szájszag nagy részét el tudja fedni egy darabig, mélyebbre kell tekinteni a problémában, meg kell előzni a bajt, nemcsak kezelni. Amennyiben a szájszag egy fogászati kezelés után jelenik meg, mindenképpen konzultáljon a fogorvosával.
A kellemetlen szájszag okai között lehet a táplálkozásunk is, aminek a változtatásával a probléma meg is szűnik. Amennyiben sok fűszeres, csípős ételt fogyasztunk, megváltozhat a szánk szaga.
Diéták, például a ketogén diéta, ami a szénhidrát kivonásán alapul, acetonos lehelet okozhat. Amennyiben pedig sok fehérjét fogyasztunk, akkor halszagúvá válhat a leheletünk.
A kellemetlen szájszag problémájának a gyökere sokszor nem a szájüregben keresendő, hanem jóval lejjebb, a gyomorban. A reflux és a puffadás okozhat olyan szagokat, amelyek a szájon keresztül távoznak a szervezetünkből. Sajnos olyan helyzet is kialakulhat, amikor a gyomorsav egy része visszakerül a szájüregbe, ami a rossz lehelet mellett a fogainkat is roncsolja.
A dohányzás, ami az egész testünket károsítja, a szájszagunkat is a legtöbbször elviselhetetlenné teszi. Amennyiben nem akarunk egyfolytában rágózni, változtassunk az életmódunkon.
A kellemetlen szájszag okai között lehetnek sajnos lelki tényezők is. Ezek általában a szorongás és a mai társadalom leggyakoribb betegsége, a stressz melléktermékei. Az így kialakult rossz lehetet oka a száj nyálkahártya kiszáradása, ami a stressz egyik következménye.
Sok betegséget nem tudunk befolyásolni, igenis tehetünk lépéseket a szájszagunk mérséklése érdekében.
A fogkrém szájszag ellen működhet, de legalább naponta kétszer két percig mossunk fogat. Ez akár 70%-kal is mérsékelheti a rossz lehetet, hiszen a baktériumok sokszor a fogaink között tapadt ételmaradékon telepednek meg. A fogselymet használjuk naponta, hogy a fogközeinket kitakarítsuk.
A rendszeres vízfogyasztás (felnőtt embernél napi min. 2 liter) is segít, és ha gyomorsavtúltengésben szenvedünk, akkor forduljunk a patikákban kapható savcsökkentőkhöz.
Változtassuk meg a fűszerezési szokásainkat, és csak néha engedjük meg magunknak a nagyon fűszeres ételek fogyasztását.
Emellett a fluoridos szájápolóknak a használata nemcsak a fogszuvasodást fogja megakadályozni, hanem a kellemetlen szájszagot is. Amennyiben a probléma továbbra is fennáll, forduljunk szakértőhöz.
Az alapos és rendszeres fogmosás mellett is kialakulhatnak lerakódások a fogközökben és a fogak alsó részén. Itt nem pusztán el nem távolított ételmaradékról, hanem un. dentális plakkról van szó. A plakk egy baktériumok, ételmaradványok és nyálkasejtek által létrehozott vékony biofilmréteg, ami előzménye a fogkő kialakulásának.
Ez a baktériumokkal teli plakkréteg idővel megköti a szájban található ásványi anyagokat, így alakul ki a fogkő. A folyamat gyorsasága, intenzitása egyénfüggő, mindenkinél egyedi. Befolyásolják genetikai és szájhigiénés szempontok. Azonban előbb-utóbb elkerülhetetlenül kialakul és el kell távolítani.
Ha nem távolítjuk el, akkor az a fogak elvesztéséhez vezethet, hiszen az ínyt irritálva ínygyulladás alakulhat ki, ami csontpusztulást, fogágy betegséget, foglazulást és végső soron fogelvesztést okozhat. De ami addig is elkíséri a fogköves pácienst: a kellemetlen lehelet.
Illusztrációs videó a fogkőeltávolításról:
Foglaljon időpontot még ma, használja ki júliusi akciónkat!
Panoráma röntgen felvételét ingyenesen elkészítjük, ha legalább 30.000Ft-ot költ nálunk júliusban.
A panoráma röntgen teljes képet ad a fogak állapotáról az íny alatti részen is. Tudta, hogy a fogaink 2/3-a a felszín alatt van?
Ráadásul az 5.000Ft-os konzultációs díjat is elengedjük mindenkinek, akit mi kezelünk.
Foglaljon időpontot még ma!
A tervezésnél figyelünk arra, hogy Önnel egyeztetve úgy határozzuk meg az egyes beavatkozások idejét, hogy azokra anyagilag fel tudjon készülni.
Rendelőnkben a következő fizetési lehetőségek közül tud választani: készpénz, utalás, hitelkártyák, betéti kártyák.
Minden feliratkozás után esettanulmányokat és kedvezményeket küldünk Önnek
szépítse meg a mosolyát